Gemstone Honors Program

Class of 2019 Teams

Team CARDIO CARDIO

Section: 0101
Mentor: Dr. Bob Newcomb
Librarians: Jordan Sly
Members: Sarah Asfari, Aishwarrya Jayapal, Sahith Mukku, Bareera Qamar, Divyam Satyarthi, Christina Tous
Team Website

Team DIVA DIVA

Section: 0102
Mentor: Stephen Penny
Librarians: Kelley O'Neal
Members: Naeem Alam, Theodore Corrales, Erin Estes, Erick Guzman, Kevin Ho, Austin Hom, Mughilan Muthupari, Justine Pan, Justin Shen
Team Website

Team MELTS MELTS

Section: 0103
Mentor: Dr.Kaye Brubaker
Librarians: Kelsey Corlett-Rivera
Members: Surjo Bandyopadhyay, Danielle Firer, Amanda Hamilton, Gregory Krasnoff, Harrison Kraus, Eric McKenna, Evan Quartner, Janet Sun, Somachukwu Umeozulu
Team Website

Team META META

Section: 0104
Mentor: Dr. Min Ouyang
Librarians: Nevenka Zdravkovska
Members: Luke Bender, Alison Duck, Giovanni Fevola, Daniel Lay, Thomas Liu, Vineet Pande, Phillip Shulman, Humza Yahya
Team Website

Team MICRO MICRO

Section: 0105
Mentor: Dr. Ryan Sochol
Librarians: Nedelina Tchangalova
Members: Cara Brainerd, Megan Donovan, Viswanath Gorti, Morgan Janes, Katherine Jones, Shireen Khayat, Rex Ledesma, Andrew Liu, Yusuf Mahmood, Madeleine Noonan-Shueh, Sahana Rao
Team Website

Team OMEGA OMEGA

Section: 0106
Mentor: Dr. Debabrata Biswas
Librarians: Stephanie Ritchie
Members: Julianna Greenberg, Neha Kalla, Roja Kambhampati, Jessica Kang, Erin Murphy, Thea Ornstein, Aasheen Qadri, Mateo Reveiz
Team Website

Team OYSTERS OYSTERS

Section: 0107
Mentor: Kennedy Paynter
Librarians: Stephanie Ritchie
Members: Sonia Agu, Nellie Gold-Pastor, Garrett Kelly, Cara Schiksnis
Team Website

Team PRESSURE PRESSURE

Section: 0108
Mentor:Dr. Jin-Oh Hahn
Librarians: Elizabeth Soergel
Members: Aman Anand, Shereen Ashai, Michael Bent, Jackson (West) Foster, Ryan Goldberg, Jason Kim, Eric Murray, Jonathan Sandoval, David Stein, Sarah Weatherly, Ezra Weener, Nicholas (Nick) Youngs
Team Website

Team SPACE SPACE

Section: 0109
Mentor:Dr. David Akin
Librarians: Elizabeth Soergel
Members: Harrison Bartlett, Joseph (Joe) Bowser, Carlos Callejon Hierro, Sarah Garner, Lawrence Guloy, Christina Hnatov, Jonathan Kalman, Baram Sosis
Team Website

Team SunnyD SunnyD

Section: 0110
Mentor: Mike Bender, Ray Adumaitis, Garth Rockcastle
Librarians: Cynthia Frank and Patti Cossard
Members: Denise Alving, Ry Arnold, John Hunsicker, Yoseph Kebede, Alexander (Alex) Mazze, Sean Naimi, John (Jack) Perry, Shaina Rudman, Ruth Shatkay
Team Website

Team VOLTAGE VOLTAGE

Section: 0111
Mentor: Dr. Pamela Abshire
Librarians: Celina McDonald
Members: Trinish Chatterjee, Nazifa Chowdhury, Christopher Hallock, Jason Ittner, Alexander Jiao, Isaac Lee, David Nguyen, Karam Singh, Wen Wang, Alexander (Zander) Weatherford
Team Website

Team WALK WALK

Section: 0112
Mentor: Preston Tobery
Librarians: Jordan Sly
Members: Myles Arrington, Aaron Auerbach, Sarah Bank, Victoria Garriques, Morgan Hoffman, Nathaniel Mengers, Edward Nusinovich, Damiaan Radstake, Manaahel Rao, Daniel Reisfeld, Saul Schaffer, Caroline Simon
Team Website